Başkan Büyükakın: Muhtarhane, Türkiye’de bir ilktir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve muhtarların sosyal alan olarak kullanacağı “Muhtarhane”, düzenlenen açılış töreniyle hizmete girdi

 

Muhtarların talep ve ihtiyaçlarının karşılanması noktasında önemli çalışmalar yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Muhtarhane’yi” hizmete sundu. Bu bağlamda muhtarların hem işlerini takip edebilecekleri hem de sosyal alan alarak kullanabilecekleri Muhtarhane’nin tanıtım ve açılış programına Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları, Belediye Başkanları, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Kurt, Büyükşehir Daire Başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, muhtar dernek başkanları ve mahalle muhtarları katıldı. Başkan Büyükakın programda yaptığı konuşmada, Muhtarhane’yi hizmete alarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

MUHTARHANE 135 KİŞİ KAPASİTELİ

Büyükşehir Belediyesi’nin yan tarafında yapımı tamamlanarak yeni bir konsept ile muhtarların hizmetine sunulan Muhtarhane, 350 metrekare kapalı ve 320 metrekare açık alana sahip. Tesiste, toplantı odası, idari ofis, mescit, mutfak, personel giyinme odaları ve depo bölümleri bulunuyor. İç kapasitesi 75, dış mekân ise 60 olmak üzere toplam 135 kişilik oturma kapasitesine sahip olan Muhtarhane’de, 4 personel hizmet verecek.

 

BÜYÜKAKIN:  BİZ İLKERİN BELEDİYESİYİZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Başkan Büyükakın, muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutladı. Muhtarhane’nin hayırlı olmasını dileyen Başkan Büyükakın, “Muhtarlarımızın hizmetine sunduğumuz Muhtarhane, Türkiye’de bir ilktir. Biz de ilklerin belediyesiyiz. Türkiye’de birçok ilke imza attığımız gibi, bu konuda da bir ilke imza atmış oluyoruz. Bu bizim için gurur vesilesidir” dedi.

 

“MUHTARLARI DİNLEMEK BİRİNCİ VAZİFEMİZDİR”

Muhtarların görüşlerine, talep ve eleştirilerine her zaman açık olduklarını ve kenti onlarla birlikte yönettiklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarının da bu yönde olduğunu belirten Büyükakın, “Çünkü milletin iradesinin üzerinde hiçbir irade yoktur. Muhtarlar da bu milletin iradesiyle seçiliyor. Halkın iradesini temsil eden muhtarlarımızı dinlemek, bizim birinci vazifelerimizden bir tanesidir” diye konuştu.

 

“TALEPLERİ KISA SÜREDE YERİNE GETİRECEK SİSTEM KURDUK”

Yapacakları işlerin ve önceliklerin, muhtarların sahadan kendilerine getirdiği bilgilerle şekillendirdiklerini dile getiren Başkan Büyükakın, şöyle konuştu: “Şu görüşten, bu görüşten demeksizin, ayrım yapmaksızın, tamamıyla objektif bir şekilde tüm muhtarlarımıza eşit mesafede durduk. Bunun da en önemli göstergesi, bunu kurumsal bir yapıya dönüştürmemizdir. Muhtarlardan sorumlu Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı ve bir genel sekreter yardımcılığı kuruldu. Organizasyon şemamızda buna uygun şekilde planladık. Daha önce taleplerle ilgili dilekçelerinizi, çözüm masasına ya da beyaz masa adı altında bir birime veriyordunuz. Oradan da ilgili dairelere gidiyordu. Bu da zaman kaybına neden oluyordu. Bizzat muhtarları dinleyecek, taleplerini kısa sürede yerine getirecek bir sistem kurduk.”

 

“AĞALIK YAPMA GİBİ BİR DERDİMİZ YOK”

İş ve işlemlerin en tepeden çözülmesi gibi bir hastalığın olduğunu, bazı yerlerde belediye başkanlarının, ‘İstekler önce bana gelsin, ağalık yapayım’ diye bir düşünceye sahip olduğunu ifade eden Başkan Büyükakın, “Bizim öyle ağalık yapma gibi bir derdimiz yok. Bize biat etmesini beklediğimiz insanlar yok. Karşımızda seçilmiş, halkın iradesiyle takdir görmüş ve orada halkın iradesini temsil eden insanlar var. O zaman bizim yapmamız gereken, kurumsal bir yapı çerçevesinde hareket etmektir.  İş yapma becerisi olan bir mekanizma oluşturmak ve onların problemlerine en yakın noktadan çözüme kavuşturacak sistemi kurmak. Belediye başkanlarının ağalık yaptığı, sanki mal bağışladığı dönemler kapanmıştır. Kurumsal çözüm lazım dedik, gereğini yaptık. İşler insanlara bağlı kalmamalı, sistemler olmalı. Bir başkan geldi, muhtarla arası iyi oldu, onun işi çözüldü. Bir başkan geldi, muhtarla arası iyi değil o muhtarın işleri kaldı. Böyle bir şeyi biz kabul etmiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

“A TAKIMI MESELELERİ YERİNDE ÇÖZÜYOR”

“Daire başkanı bana işin gelmemesini sağlıyorsa, işini iyi yapıyor demektir” diyen Büyükakın, “A Takımı gibi bir birimle meseleleri yerinde hemen çözülüyorsa, aslında o zaman ilerleme kaydedilmiş ve başarı yavaş yavaş geliyor demektir. Bütün meseleler bana geliyorsa, orada bir yanlış vardır. Bana gelmeden mesele çözülmelidir. Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı, birimleri ve özellikle A Takımı muhtarlarımızın sorunlarını anında çözüme kavuşturuyorlar. Bu kurumsallaşmanın bir göstergesidir. Bundan dolayı sürekli başkan değil, çalışanlar ve hizmet üretenleri de takdir edilmeli. Ben Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Numan Balaban’a ve şube müdürleri ile bütün ekibine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Genel Sekreterimiz ve yardımcıları da bizim yükümüz alıyorlar. Onlara da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

“KOCAELİ ROL MODEL BİR ŞEHİRDİR”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz da konuşmasında, tüm muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutladı, işlerinde başarılar diledi. Kocaeli’nin rol model bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Yavuz, “Bugün bu rol model olmanın, öncü olmanın somut bir örneğini hep beraber yaşıyoruz. Bu vesileyle çok kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyor, gönülden kutluyorum. İnşallah daha nice ilklerde hep beraber buluşuruz. Çünkü bu şehir, Türkiye’nin öncü şehridir. Türkiye’yi dünya ile yarıştıran, bilim, sanayi ve teknoloji şehridir. Bu şehre de her zaman liderlik yaraşır. Bir kez daha muhtar kardeşlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Muhtarhane’nin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Muhtarlar adına konuşan İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı ve Veliahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl ise, Muhtarhane’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi. Muhtarlar olarak mahallenin sorunlarını ve vatandaşların taleplerini belediyeler başta olmak üzere, kurum ve kuruluşlara iletirken, bazen saatlerce beklemek zorunda kaldıklarını dile getiren Kızıl, “Bu anlamda, sosyal alan alarak kullanabileceğimiz bir yerimiz yoktu. Bu önemli bir eksikti bizim için. Sosyal alan olarak kullanabilecekleri bir tesis olarak dizayn edilen Muhtarhane’nin hizmete sunulmasından dolayı çok memnunuz. Böyle bir tesisin muhtarlarımız için çok faydalı olacağına inanıyorum ve hayırlı olmasını diliyorum. Bizlere her zaman destek veren ve her ihtiyacımızda yanımızda olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın'a ve ekibine, derneğim ve tüm muhtar arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Vali Yavuz ve Başkan Büyükakın ile muhtarlar ve protokol üyeleri Muhtarhane’yi gezdi, çay içip sohbet etti. Muhtarlar, Muhtarhane’yi çok beğendiklerini dile getirdi.

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN, MUHTARLARLA YEMEKTE BULUŞTU

Muhtarhane’nin açılışından sonra Vali Seddar Yavuz ve Başkan Büyükakın, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen yemekte muhtarlarla buluştu. Antikkapı Restoran’da düzenlediği yemekli toplantıda Kocaeli genelindeki muhtarlarla bir araya gelen Büyükakın, yerelde demokrasinin vazgeçilmez yapı taşlarından, demokrasinin en önemli yönetsel organlarından bir tanesi olan muhtarlarla beraber çalışmaktan büyük bir gurur duyduğunu belirterek, tüm muhtarların gününü kutladı. Büyükakın, vefat eden muhtarların isimlerini sayarak, Allah’tan rahmet diledi.

 

“MUHTARLARIN SORUNLARINI KISA SÜREDE ÇÖZÜYORUZ”

Muhtarlık İşleri Dairesi’ne bağlı birimlerde çalışanların, muhtarlarla yakından ilgilendiklerini ve taleplerini en hızlı şekilde yerine getirdiğini aktaran Başkan Büyükakın, özellikle A Takımı ekiplerinin, kırsal mahallelere hizmetlerin daha etkin ve hızlı ulaşmasını sağladığını, muhtarların, “Muhtar Aktif Sistemi” üzerinden gönderdiği taleplerin de kısa sürede çözüme kavuşturduklarını kaydetti.

 

“HEP BİRLİKTE İNSANLARIN MUTLULUĞU İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Hizmet ve emanet makamında olduklarını ifade eden Başkan Büyükakın, “Yolumuza çıkan bütün engelleri her ne pahasına olursa olsun ortadan kaldırmak ve emanete sahip çıkmanın bir gereği olarak yolumuzda yürümek zorundayız. Bunu hep birlikte yapacağız. Hep birlikte bu kentteki insanlarımızın mutlu olması için çalışacağız. Küçük hesapları bir kenara bırakacağız. Şehrimizin daha da büyümesi, daha güzel yarınlara ulaşması ve çocuklarımıza daha güzel bir Kocaeli bırakmak için var gücümüzle çalışacağız. Ben bu duygularla bir kez daha muhtarlar gününüzü tebrik ediyorum Kentte yaptığınız hayırlı hizmetlerden dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve gelecekte çok daha hayırlı hizmetler yapmanızı diliyorum” şeklinde konuştu.

 

YAVUZ: CUMHURBAŞKANIMIZ İLE MUHTARLARIN DEĞERİ ARTTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde muhtarlara verilen değerin daha da arttığını vurgulayan Vali Yavuz ise şunları kaydetti: “Kocaeli gerçekten kurumsal kapasitesi çok yüksek olan bir şehir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de rol model olabilecek birçok belediyenin gelip incelemesi gereken bir Büyükşehir Belediyesi. Bizler burada Cumhurbaşkanımızın temsilcisi olarak özellikle sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar konusunu son derece iyi koordine ediyoruz. Kapı kapı geziyoruz, sizlerin yanındayız ve sizlerle istişare ediyoruz. Her geçen gün bu birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştireceğiz.”

 

“BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN YANIMIZDA”
Muhtarlar adına konuşan Darıca Muhtarlar Derneği Başkanı ve Sırasöğütler Mahalle Muhtarı Tuncay Odlukaya ise halkın bütün sorunlarını ilk göğüsleyen ve vatandaşların en kolay ulaştığı kişilerin muhtarlar olduğunu söyledi. Muhtarların, yerel yönetimler başta olmak üzere, devletin kurumlarıyla vatandaşlar arasında köprü görevi gördüğünü vurgulayan Altıntaş, “Mahallemizde, vatandaşların daha hızlı ve kaliteli hizmet almaları için taleplerimizi en çabuk şekilde yerine getirerek her zaman yanımızda olan, muhtarları en büyük hizmet ortağı olarak gören Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a ve ekibine şahsım ve tüm muhtar arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Ne zaman bir ihtiyacımız olsa, Büyükşehir yanımızda oluyor” diye konuştu. Konuşmaların ardından Vali Yavuz ve Başkan Büyükakın, muhtarlarla sohbet etti ve onların taleplerini dinledi. Program günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı