Başkan Erdem’den iklim değişikliğiyle mücadele çağrısı

Bursa Yeşil Lions Kulübü’nün Eylül ayı toplantısına konuk olan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediyesi’nin Tarım Yılı, Gıda Yılı ve İklim Yılı’nda yaptığı çalışmaları paylaştı. Pandemiyle birlikte tarım ve gıdanın öneminin daha çok anlaşıldığını söyleyen Başkan Erdem, iklim değişikliğiyle mücadele için de “Yarın değil, hemen şimdi” çağrısında bulundu.

 

Bursa Yeşil Lions Kulübü’nün Eylül ayı toplantısına konuşmacı olarak davet edilen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, göreve geldiğinden bu yana yapılan çalışmaları ve projeleri  paylaştı. Bursa Yeşil Lions Kulübü Dönem Başkanı Ahmet Aydın, üyeler ve davetlilerin yer aldığı toplantıda Başkan Turgay Erdem, Nilüfer Belediyesi olarak Tarım Yılı, Gıda Yılı ve  İklim Yılı’nda  gerçekleştirdikleri proje ve çalışmaları detaylı bir şekilde anlattı. 2019 yılında göreve geldiklerinde her yıl bir temayı hedeflediklerini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, çalışmaları da bu doğrultuda sürdürdüklerini söyledi. 2020 yılını Tarım Yılı, 2021 yılını Gıda Yılı ve 2022 yılını da İklim Yılı olarak ilan ettiklerini hatırlatan Başkan Erdem, “Pandemi sürecinin yaşanmasıyla birlikte tarım ve gıdanın önemi çok daha iyi anlaşıldı. Biz de, ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gördük” dedi.

 

Nilüfer’de belediyecilik anlayışının sadece altyapı ve asfalt çalışmalarından oluşmadığına dikkat çeken Başkan Turgay Erdem, “Bütün canlıları yakından ilgilendiren bu tür konularda çalışmalar yaparak, farkındalık ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bir insanın yaşamaktan keyif alacağı kent oluşturmak için bugüne kadar büyük çaba sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Erdem, “Önceki dönem Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile birlikte 3 dönem boyunca çalıştık. Odağımızda önce insan vardı. İnsanları mutlu etme peşinde koştuk. Sloganımız da ‘Gülümseyin Nilüfer’desiniz’ oldu. Herkesin benimsediği bir slogan oldu bu. Bunun yanında kültürel ve sportif anlamda çalışmalarımızı yapıyoruz. Bursa’nın kültür, sanat, spor aktiviteleri konusunda en yoğun ve en iyi bilinen kent haline geldik. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız müzik festivali, Türkiye’de büyük ses getirdi. Yaptığımız çalışmalar sonunda Nilüfer, insani gelişmişlik endeksinde Türkiye’de 8. sırada yer aldı” diye konuştu.

 

Birleşmiş Milletler’in araştırmasına göre iklim değişikliği sebebinin yüzde 95 insan kaynaklı olduğunu belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, son 100 yıl içinde dünyanın hızlı bir şekilde kirletildiğine ve bu neslin, dünyayı yok eden bir nesil olarak anılacağına dikkat çekti. Başkan Erdem, “Bizim neslimiz, kendi hataları yüzünden dünyayı bu hale getirdi. Bizden sonraki nesiller tarafından, dünyayı yok eden bir nesil olarak anılmasını sağlayacağız. Son 100 yıl içinde dünya bu kadar hızlı bir şekilde kirletildi. Bu hızla giderse, 50 yıl sonraki sonuçları tahmin bile edemiyorum. Yaşam kaynaklarına ulaşamayabiliriz, büyük felaketlerle karşı karşıya gelebiliriz. Bunun yaşanmaması için iklim için hemen şimdi diyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Nilüfer Belediyesi’nin İklim Değişikliğine Uyuma Yönelik Başkanlar Sözleşmesi’ni imzalayan ilk belediyelerden biri olduğunun altını çizen Başkan Turgay Erdem, “Kentteki karbondioksit salımını azaltmaya yönelik çalışmalar yaptık ve imzaladığımız Başkanlar Sözleşmesi kapsamında 2030 yılına kadar bu oranı yüzde 40 azaltmayı taahhüt ettik. 

 

Kenti kapatan bir sanayi bölgeleriyle karşı karşıyayız. Bunların bazıları da kaçak olarak yapılmış sonrasında planlamaya alınmış. Bunların salımlarıyla, deşarjlarıyla uğraş veriyoruz. Bu konuda yetki bakanlıkta. Nilüfer Çayı’nın temizliğiyle ilgili mücadele ediyoruz. Nilüfer Çayı’nın  çıktığı yerde balık tutulurken, Nilüfer’den çıktığı yerin sonrasında o yıl hangi renk modaysa, Nilüfer Çayı da o renk akıyor. Yıllardır bir yetkili maalesef çözüm bulamadı. Yeni bir alan, sanayi bölgesi yapılıyor ama hep yeni birilerine pazarlanıyor. Kentin içindekileri oraya taşınmıyor” şeklinde konuştu. Lionslarla birlikte önemli işlere imza attıklarını belirten Başkan Erdem, Nilüfer Belediyesi Lions & Ercan Dikencik Alzheimer Hasta Konuk Evi ile Onko-Day Hasta Konuk Evi’nin çok önemli projeler olduğunu söyledi.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, katılımcıların sorularını da yanıtladı. Konuşmasının ardından Bursa Yeşil Lions Kulübü Başkanı Ahmet Aydın, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e teşekkür ederek belge verdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı