Bu proje ile geri dönüşümlü giysilerin özellikleri üretim öncesinde tahminlenecek

Türkiye’nin alanında uzman pek çok akademisyenini bünyesinde barındıran Ege Üniversitesi, bilim potansiyelini TÜBİTAK nezdinde kazanıma dönüştürmeye devam ediyor. Ülkemizin TÜBİTAK’a en çok proje yapan üniversitelerin başında gelen Ege Üniversitesinde bir proje daha desteklenmeye uygun bulundu. EÜ Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Banu Özgen Keleş’in yürütücülüğünü yaptığı “Geri Dönüşümlü İpliklerden Üretilen Örme Kumaşların Performans Özelliklerinin İncelenmesi ve Yapay Sinir Ağları Modellerinin Geliştirilmesi” projesi, TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Projesi kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Projede Emel Akın MYO Dr. Öğretim Üyesi Elif Yılmaz da araştırmacı olarak yer aldı.

Proje ekibini tebrik eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünya nüfusundaki artış ve endüstrinin hızlı gelişimi, üretim ve tüketimi de artırıyor. Bu durum, üretim ve tüketim süreçleri sonunda ortaya çıkan atık miktarının da artmasına neden oluyor. Bu noktada Doç. Dr. Banu Özgen Keleş hocamız ve ekibinin yürüttüğü bu proje ile en çok atık üreten sektörlerden olan tekstil sektöründe geri dönüşümlü ipliklerin orjinal iplikler yerine kullanılabileceği ortaya konulacak ve yapılacak modellemeler ile geri dönüşümlü tekstillerin özellikleri daha üretilmeden tahminlenecek, bu sayede tekstilde sürdürülebilirliğe katkı sağlanmış olacak. Hocamızı ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Ege Üniversitesi olarak ülkemize katma değer sağlayan projeler üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

“Doğal kaynakları koruyarak sürdürülebilir üretim”

Tekstil atıklarının geri dönüşümünün doğal kaynakların korunması için önemli olduğunu söyleyen proje yürütücüsü Doç. Dr. Banu Özgen Keleş, “Tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi ve geri dönüştürülmüş malzemelerin sürdürülebilir tekstillerin üretiminde kullanılması, gelecek nesillere temiz bir doğa aktarabilmek ve doğal kaynakları koruyarak üretimi sürdürülebilir kılmak açısından son derece önem taşıyor. Tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi ile elde edilen farklı hammadde karışımlarına sahip geri dönüşümlü ipliklerden örme kumaşların performans özelliklerinin çeşitli fiziksel testlere tabi tutularak belirlenmesi ve orijinal ipliklerden mamul örme kumaşların performans özellikleri ile kıyaslanması projemizin konusunu oluşturuyor” dedi.

“Sektöre veri sunacak altyapı oluşturulacak”

Projenin amacını anlatan Doç. Dr. Özgen Keleş, “Projemizde geri dönüşümlü akrilik, pamuk ve polyester karışımlı ipliklerden farklı hammadde içeriği ve farklı örgü yapılarında örme kumaşlar üretilmesini ve bu kumaşların ev giyimi ürün gamında yer alan hazır giyim ürünlerinin üretiminde kullanılmasını planlıyoruz. Ayrıca bu kumaşların performans özelliklerinin incelenmesini ve yapay sinir ağları ile modellenmesini amaçlıyoruz. Bu doğrultuda proje kapsamında geri dönüşümlü ipliklerden farklı örme konstrüksiyonlarına sahip kumaşların üretimi gerçekleştirilecek ve kumaş özellikleri kapsamlı bir şekilde analiz edilecek. Çalışma sonucunda elde edilecek deneysel verilerden yola çıkılarak geliştirilecek yapay sinir ağları modelleri ile daha üretilmeden geri dönüşümlü örme kumaş özelliklerinin tahminlenmesi sağlanacak. Böylece sanayide istenilen özelliklerde kumaş üretimi için üretim öncesinde sektöre veri sunabilecek bir alt yapı oluşturulacak” diye konuştu.

Doç. Dr. Banu Özgen Keleş, “Proje süreci ve sonrasında tekstil sektöründeki nitelikli ve ekonomik değere sahip atıkların geri dönüştürülmesi ile elde edilen ipliklerden örülen kumaşların performans özelliklerinin orijinal ipliklerden örülen kumaşlarla kıyaslanarak ortaya konması ile sürdürülebilir tekstiller konusunda farkındalık yaratılması, konu ile ilgili bilinç oluşturulması ve teşvik edici olunması mümkün olacak” diyerek sözlerini noktaladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı