Katma değerin merkezi Torbalı ihracat rekorları kırmaya devam ediyor

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Ekonomi Gazetesi iş birliğinde düzenlediği “Ege İhracat Buluşmaları”nın bu sefer ki durağı İzmir’in en yoğun sanayi bölgelerinden ve tarımsal üretimde de büyük gelişme gösteren Torbalı ilçesiydi.

Torbalı ihracatta 65 ili geride bıraktı

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Torbalı; Eskişehir, Trabzon, Samsun, Kahramanmaraş ve Aydın gibi 65 ili geride bırakarak 1 milyar 764 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini görüyoruz. 2022 yılında ihracatını yüzde 30’a yakın artıran ihracatçılarımızın başarısını gönülden tebrik ediyorum. Sektörel çeşitliliğin yoğun olduğu Torbalı’da tütün, mobilya, hazırgiyim, tekstil, zeytin zeytinyağı, su ürünleri hayvancılık mamulleri sektörlerimiz başı çekiyor. Torbalı üretim ve ihracatta son 25 yılda büyük gelişim gösteren, başarı hikayeleri yazan bir bölge. Özellikle bu başarı Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasıyla büyük bir gelişim gösterdi.” dedi.  

Mobilya OSB’nin katkısı 250 milyon dolar civarında olacak, Tarım OSB de kurulmalı

Başkan Eskinazi, “Hepinizin bildiği gibi Torbalı’da iki adet Organize Sanayi Bölgesi var. Kuruluş fikri Birliklerimizden çıkan Karma ve Mobilya OSB de faaliyete geçtiğinde bu dinamizme yeni bir ivme katacak. Türkiye’nin en modern mobilya sektör kümelenmesi sanayi alanında 64 firmamız yer alacak. Ve mobilya sektörümüzün ithalatçılarını gönül rahatlığıyla ağırlayacağı, showroomların olacağı, eğitim merkezi, sosyal tesisleri bulunan sektörümüzün katma değerli ihracatının önünü açacak. Mobilya OSB’nin sektörümüze yıllık katkısının 250 milyon dolar civarında olacağını öngörüyoruz. Torbalı aralarında, farklı sektörlerden 70’e yakın uluslararası şirkete ev sahipliği yapıyor. Katma değerli tarımsal üretimin artması için de özellikle tarım OSB’nin kurulmasının doğru bir adım olacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

Enflasyon dövizden hızla artarsa rekabet gücünüz azalır, bu katma değeri yüksek ürünler için de geçerli

Türkiye’nin mevcut ekonomi politikasının ülkenin ihracatına olumsuz etki ettiğini vurgulayan Jak Eskinazi, “Uygulanan sürdürülemez politika hemen hemen herkesi faiz-kur konuşur hale getirdi. İhracatçılarımızın en temel sorunları orada öylece duruyor: Rekabetçi kur, finansmana erişim, enerji fiyatları ve vize süreçlerinin sıkıntısız bir şekilde ilerlemesinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Döviz kurunun yükselmesi ihracatçılarımıza biraz motivasyon verdi ancak zararlarımızı karşılayabilecek boyutta değil. Çünkü enflasyon maliyet hesaplarımızı altüst etti. Enflasyon dövizden hızla artarsa rekabet gücünüz azalır, bu katma değeri yüksek ürünler için de geçerlidir.” dedi.

Türk ekonomisinin rasyonel bir zemine oturmasını ivedilikle bekliyoruz

Başkan Eskinazi, mevduat faizlerinin yüzde 50-60 bandına ulaştığını bu şartların hem finansmana erişimi zorlaştırdığını hem de yatırımı imkansız hale getirdiğinin altını çizdi.

“Bu hafta Merkez Bankası’nın açıklayacağı kararı merakla bekliyoruz. Gerçek faizlere ne kadar yaklaşılacağı çok önem arz ediyor. Bir an önce Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın kadrolarının teşkil edilmesi lazım. Özetle; Ekonomimiz verimli değil ve ülkenin geldiği noktayı ekonomi bilimiyle analiz etmeye çalışmak artık enerji kaybından öte bir şey olmasa gerek.   Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’in göreve geldikten hemen sonra ifade ettiği Türk ekonomisi rasyonel bir zemine oturacak söylemi vardı. Türk ekonomisinin rasyonel bir zemine oturmasını ivedilikle bekliyoruz. Türk ekonomisinin can damarlarından biri olan ve büyümenin itici gücü olan ihracatçılarımızın yeni yatırımlar yapması ve ihracatını artırması için hükümetin bizim sesimize kulak vereceğimize inanıyoruz.”

Torbalı Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilçeleri arasına her yıl adını yazdırıyor

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Bölgemizde; tütün, orman ürünleri, kimya sanayi, makine, mobilya ve hayvansal gıda ürünlerinin ihracatı ön plana çıkmaktadır. 60 farklı sektörün faaliyet gösterdiği Torbalı; 1150 sanayi kuruluşuna, 2950 ticarethaneye ve 65 binden fazla çalışana istihdam sunmaktadır. 210 bine dayanan nüfusu ile işverenlerin cazibe merkezi olan Torbalı’nın nüfus artış hızı, Türkiye nüfus artış ortalamasının üzerindedir. Böylece ilçemiz Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilçeleri arasına her yıl adını yazdırmaktadır.” dedi.

Torbalı Kuru Domatesi ve Arslanlar Biberi’ni Coğrafi işaretle taçlandırıp Çapak Bardacık İncirimiz için ise çalışmalarımıza devam ediyoruz

Olgun, “İlçemizin cazibe merkezi olmasındaki diğer bir etken ise 5000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olmasıdır. Metropolis Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkan “Bol Kazançlar!” yazılı metinleri, bölgemizdeki ticaretin ne kadar eski olduğunu kanıtıdır. Torbalı Ovası,yakın geçmişte tarımsal SİT alanı ilan edilmiştir. 313 bin dönüm ekilebilir alana sahip topraklarımızda, 3 mevsim ürün yetiştirilebilmektedir. Bu durum Coğrafi İşaret çalışmalarımıza da katkı sağlamıştır. Torbalı Kuru Domatesi ve Arslanlar Biberi’ni Coğrafi işaretle taçlandırıp Çapak Bardacık İncirimiz için ise çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.” diye konuştu.  

Kurutulmuş domatesin merkez üssü yakında tüm Türkiye’de “mobilya şehri” olarak anılmaya başlayacak

Torbalı’nın Türkiye’de kurutulmuş domates ihracatının 3’te 2’sini tek başına karşıladığını anlatan Abdulvahap Olgun sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle pizza, hamburger ve makarnalarda kullanımı dolayısıyla gıda endüstrisinin talep ettiği bu üründe 2022 yılında 106 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Tarıma dayalı sanayi modeli olarak uyguladığımız kuru domates üretimi, Türkiye’nin birçok yerinde Torbalı örnek alınarak uygulanmaya başlamıştır. İlçemizde; Pancar OSB ve Torbalı Karma Mobilya OSB olmak üzere 2 adet organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Pancar OSB’de; 1200 bin dönümlük alanda 90 fabrikamız üretime başlamıştır. 22 adet fabrikanın faaliyet gösterdiği 600 dönümlük Torbalı Karma ve Mobilya OSB’de, genişleme sahası ile ilgili çalışmalar tamamlandığında 700 dönümlük ek alanda toplamda 105 fabrika faaliyete geçecektir. Böylelikle Torbalı; Karabağlar’da kümeleşen mobilya firmalarının ana merkezi olacak ve tüm Türkiye’de “mobilya şehri” olarak anılmaya başlanacaktır.”

Türkiye’deki ilk 500 şirket arasına 8, Ege’deki en büyük 100 şirket arasına 10 şirket sokmayı başardık

 Olgun, “Covid-19 salgını, küresel tedarik zincirindeki aksamalar ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi tehditlere rağmen ihracat rakamlarımızın rekor artış göstermesi bizleri mutlu etti. Hedefimiz her zaman ihracattaki büyüme oranını bir önceki seneye göre daha da arttırmaktır. Dünyaca ünlü birçok firma başta olmak üzere dev marka ve işletmelere ev sahipliği yapan ilçemiz, Türkiye genelindeki en büyük şirketler listesine üst sıralardaki temsilcileriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Bu yıl; Türkiye’deki ilk 500 şirket arasına 8, Ege’deki en büyük 100 şirket arasına 10 şirket sokmayı başardık. Rekorları alt üst eden bir ilçe olmamız bizi memnun ediyor. İlçemizin yüksek potansiyelinin de yatırımcıların dikkatini çekmesi her geçen gün daha da fazla büyümemize olanak sağlıyor. İnanıyoruz ki; Torbalı’nın ismi Türkiye’nin ekonomi çarkında daha fazla duyulmaya devam edecektir.” Diyerek sözlerini noktaladı.

2023 yılı ilk 5 ayda ihracatçılara toplam 16,9 milyar dolar destek sağlandı

Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan, “2022 yıl sonu itibarıyla ihracatçılarımıza 19,6 milyar dolar kredi desteği sağladık. Kısa vadeli ihracata hazırlık kredilerinin yanı sıra orta ve uzun vadeli ihracata yönelik işletme finansmanı ve yatırım kredileri ile de ihracatçılarımızın finansman ihtiyaçlarına çözüm üretiyoruz. Aynı zamanda ülkemizin en büyük alacak sigortası kuruluşuyuz. 2022 yıl sonu itibarıyla sigortalanan ihracat alacakları tutarı 25,4 milyar dolardır. Eximbank olarak Türk ihracatçısının vadeli mal ve hizmet satışından doğan ihracat alacaklarının tahsilat riskini alacak sigortası ile güvence altına alıyoruz. Böylece ihracatçımız tahsilat riskini düşünmeden farklı pazarlarda daha fazla alıcılara mal ve hizmet ihracatı yaparak ihracatını artırma şansına kavuşuyor. 2023 yılı ilk 5 ayda ise 7,8 milyar dolar kredi, 9,1 milyar dolar sigorta olmak üzere ihracatçılara toplam 16,9 milyar dolar destek sağlanmıştır.” dedi.

Bankamız desteklerinden aktif olarak yararlanan ihracatçılarımızın sayısı 16 bini geçti

Timurhan, “Eximbank olarak Bankamız desteklerinden faydalanan ihracatçı sayısını artırmaya büyük önem veriyoruz. Bu konuda yaptığımız pazarlama faaliyetleri ve saha çalışmaları sayesinde Bankamız desteklerinden aktif olarak yararlanan ihracatçılarımızın sayısı 16 bini geçmiştir. İhracat desteklerinden yararlanan KOBİ’lerimizin sayısının artırılmasını oldukça önemsiyoruz. Bu doğrultuda 2017’de Bankamızın hizmetlerinden faydalanan ihracatçı firmaların içinde KOBİ’lerin payı %60 iken 2023 yılında bu oran %83’e ulaşmıştır. Kredi başvurularında KOBİ’lere öncelik tanınmakta, TL krediler ağırlıklı olarak KOBİ’lere kullandırılmaktadır.” dedi.

Gülom Timurhan, “İhracatın tabana yaygınlaştırılması stratejimiz doğrultusunda ihracatçılarımızın finansmana erişimde karşılaştığı teminat oluşturma sorununa çözüm oluşturmak üzere Bankamız ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) ortaklığı ile kurulan İhracatı Geliştirme A.Ş.’nin  (İGE) geçtiğimiz yıl faaliyete geçmesiyle ihracatın finansmanında yeni dönem başlamıştır. İGE kefaleti ile özellikle yüksek katma değerli, orta ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılarımıza kredi kullanım imkânı sunuyoruz. İGE’nin faaliyete geçmesinden bu yana İGE kefaleti ile 4300‘den fazla ihracatçı firmamıza yaklaşık 23 milyar TL kredi kullandırımı gerçekleştirilmiştir. İGE teminatlı kredi kullanan firmalarımızın %88’i KOBİ’dir.” diye konuştu.

Sürdürülebilirlik kapsamında ihracatçılarımıza yaklaşık 2,5 milyar Avro fon sağladık

Timurhan, “AB Yeşil Mutabakat uyumu kapsamında 2026 yılında uygulanmaya başlayacak olan sınırda karbon vergisi uygulamasına ihracatçıları hazırlamak amacı ile sürdürülebilirliği stratejisinin merkezine alan Bankamız, 10 milyon dolar ve üzeri yatırım kredisi başvurularını ve uluslarüstü kuruluşlardan veya bu kuruluşların garantisi ile sağlanan kaynakların kullandırımında, çevresel ve sosyal riskler ile ilgili kaynakların şartlarına uyumu değerlendirmektedir. Sürdürülebilirlik kapsamında ihracatçılarımıza kullandırılmak üzere son 3 yılda yurt dışı finansal kuruluşlardan yaklaşık 2,5 milyar Avro fon sağladık. ISO standartlarına uygun olarak 2021 yılı faaliyetleri için ihracatçılarımızdan kaynaklı karbon ayak izini hesaplayan ilk ve tek banka olarak Türk Bankacılık Sektörü’ne öncülük ederek bu alanda çeşitli ödüller kazandık.  Amacımız Türk Eximbank’ın imkânlarını çok daha fazla ihracatçımıza ulaştırarak, onlara uluslararası rekabette destek olup daha fazla ihracat yapabilmelerini sağlamaktır. Türk Eximbank olarak, cari fazla veren bir Türkiye hedefi doğrultusunda ihracatımıza destek olmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ve Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan’ın açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıya Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Gürle, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit ve Ege Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Öztürk, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, YK Üyeleri, Ekonomi Gazetesi temsilcileri ve iş insanları katılım sağladı.

Torbalı Ticaret Odası’ndaki toplantı öncesinde Torbalı’daki Özgörkey şirketler grubu ve Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar birçok ülkeye ihracat gerçekleştiren inovasyona yatırım yapan, sürdürülebilir tarım ve üretimde, kadın istihdamında öncü Türkiye’nin en büyük dondurulmuş gıda entegre tesisi Feast ziyaret edildi.

Feast Dış Ticaret Müdürü F. Duygu Erdoğan, Feast İhracat Bölge Yöneticisi Kutay Çevirgen ve Feast İhracat Bölge Yöneticisi Hande Cangürgel tarafından üretimden paketlemeye lojistiğe kadar titizlikle işlenen tüm aşamalarla ilgili sunum yapıldı.

Aynı zamanda dünya otomobil tarihine ışık tutan Torbalı ilçesindeki klasik otomobil ve motosiklet müzesi Key Museum’da ziyaret edildi.

“Ege İhracat Buluşmaları” Toplantısında Ekonomi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Handan Sema Ceylan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Ekonomi Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Vahap Munyar ve Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, ülkemiz ve dünya ekonomisinin durumu ve önümüzdeki dönemde ekonomimize ilişkin beklentileri konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı