Ozon Tekstil, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile yeşil enerji sertifikası aldı

Türkiye’nin önemli giyim markalarından Defacto’nun iştiraklerinden Ozon Tekstil, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) aldı. Ozon Tekstil, bu sertifika ile Sivas’taki fabrikasının yıllık 120 bin kWh’yi bulan elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacağını belgelemiş oldu.

Tekstil ve moda sektöründe sürdürülebilirliğe yönelik yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken Türkiye’nin önde gelen giyim markalarından Defacto’nun iştiraklerinden Ozon Tekstil, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) aldı. Dünya genelinde pek çok ülkeye ihracat yapan Ozon Tekstil, artık Sivas’taki üretim fabrikasının yıllık 120 bin kWh’yi bulan elektrik tüketimini yeşil enerji kaynaklarından sağlayacak. 

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikasını, Ozon Tekstil Genel Müdürü Seda Dışlık’a takdim eden CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Muharrem Bülbül, “Sürdürülebilir bir gelecek, çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için fosil yakıtların enerji üretimindeki payını azaltmak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek artık bir tercih değil, bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. CK Enerji Çamlıbel Elektrik olarak biz de sürdürülebilir enerji çözümlerimiz ile müşterilerimize ve iş ortaklarımıza katma değer katarken yeşil enerjinin sektördeki payının artmasına destek vermeye gayret ediyoruz. Çevre dostu elektrik tedarik etmek isteyen sanayi ve ticarethane müşterilerimizin I-REC (International Renewable Energy Certificate) almalarına aracılık etmek ve bu süreçte onların yanında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sivas’ın istihdamına ve kalkınmasına önemli katkı sunan şirketlerden Ozon Tekstil’i bu sertifika ile doğadaki karbon ayak izini azaltma yönünde attıkları adım için tebrik ediyoruz, işbirliğimizin devamını diliyorum” dedi.

 

“ÇEVREYE DOST TEKNOLOJİLERİ KULLANMAYA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ” 

Ozon Tekstil Genel Müdürü Seda Dışlık ise, “Ozon Tekstil olarak, enerji tüketimimizde ve üretim süreçlerimizde çevreye dost teknolojileri kullanmaya büyük önem veriyoruz. Müşterilerimize kaliteli ürünler sunarken çevreyi korumak ve enerji verimliliğini artırmak hedeflerimizin merkezinde yer alıyor. Bu bağlamda yaptığımız çalışmalarla hem doğal kaynakları koruyor hem de karbon ayak izimizi azaltarak sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunuyoruz. Sürdürülebilir enerji kullanımı, sadece şirketimiz için değil, tüm dünya için önemli bir önceliktir. Bu nedenle, yenilenebilir enerji projelerine destek vermek ve sektörümüzde çevreye dost uygulamaları teşvik etmek için işbirlikleri geliştiriyoruz. Müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve tüm paydaşlarımızla iş birliği içinde hareket ederek çevresel etkimizi azaltmayı ve yenilenebilir enerji kullanımını daha da artırmayı amaçlıyoruz. Bu süreçlere katkı sağlayan tüm çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.   

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ SERTİFİKASI NEDİR?

Son yıllarda giderek yaygınlaşan I-REC (Yenilebilir Enerjisi Sertifikası), RECs International tarafından geliştirilen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemi. Uluslararası bağımsız bir kuruluş olan IREC Foundation tarafından verilen ve denetlenen bu sistemde, yenilenebilir enerji tesislerinde (güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle) üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor. Yetkili enerji şirketleri de bu sertifikayı talep eden müşterilerinin elektrik enerjilerini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasına destek veriyor.

 

SERTİFİKAYA SAHİP OLAN ŞİRKETLER ÇEŞİTLİ AVANTAJLAR ELDE EDİYOR

Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesi ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan bu sistem sayesinde tüketiciler bilinçli ve güvenilir bir seçim yapabiliyor. Aynı zamanda yeşil enerji kullanımının karbon salınımının azaltılmasına yönelik olumlu bir adım olması nedeniyle tüketici davranışını yeşil enerji kullanan tesisler için pozitif yönde etkileyen bir unsur olarak öne çıkıyor. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki firmalar, satın aldıkları ürünleri üreten tesislerin yenilenebilir enerji sertifikası almasını şart koşarken buna karşılık çeşitli avantajlar da sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı