Tarım Sigortaları Poliçe Sayısı Artıyor

İL MÜDÜRÜ ÖZEN “TARSİM ÖNEMLİ BİR GÜVENCEDİR”

İklim değişikliği ve buna bağlı olarak son zamanlarda daha sık yaşanan ani hava olayları, yaşamın birçok alanını etkiliyor. Bu durum dış koşullara bağlı üretime dayanan tarım arazilerinde de gözlemleniyor. Etkili olan sağanak ve dolu yağışları tarım arazilerinde zarara ve ürün kayıplarına neden olabilmektedir.

İzmir’de de yaşanan ani sağanak ve dolu olayları nedeniyle tarım alanlarında bölgesel olarak zararlar tespit edildiğini bildiren ve konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen “Artık iklimsel vakalara karşı tedbirli olmalıyız. Bolluk ve bereket dediğimiz yağışlar bizleri tarımın verimi anlamında sevindirirken bazen bu olayların olumsuz şekilde kendini göstermesi ne yazık ki çiftçilerimizin bin bir emek ve özveriyle yetiştirdikleri tarım ürünlerinde zarara neden olabilmektedir. Bu doğanın içinde dünyanın genel bir döngüsü olup, tedbir her zaman yeterli olmayabilir. Bu yüzden üretici aynı zamanda sigorta bilinci ile de ürününü korumalıdır” dedi.

TARSİM Önemli Bir Güvence

Tarım ürünlerinin gıda noktasında yaşamın devamlılığı ve geleceği noktasında büyük önem arz ettiğini belirten Özen, özellikle salgın döneminde gıdanın ve beslenmenin ne kadar önemli olduğunu tüm dünyanın anladığını söyledi. Özen “Tarım Geleceğimiz. Bunu her platformda dile getiriyoruz. İzmir bir tarım kenti ve bu ülkede tarımsal üretime en çok katkı sağlayan illerin başında geliyor. Bu şehirde tarım ürünlerinin korunmasının ne denli önemli olduğunu da yaptığımız her çiftçi toplantısında, her eğitimde, gece gündüz üreticilerimizle her buluşmamızda dile getiriyoruz. İzmir Tarım teşkilatı olarak düzenlediğimiz her çiftçi eğitimi ve toplantısına Tarım Sigorta Havuzu’nun önemini anlatan bir bölüm ekledik. TARSİM önemli bir güvence. Yaşanan bir felaketle %80’e varan kayıp ve zarar yaşanabiliyor. Bunu son yaşanan dolu olaylarında Kemalpaşa’da, Bayındır’da, Torbalı’da münferit olarak gördük” dedi.

Tarım Sigortaları Poliçe Sayısı Artıyor

İzmir’de TARSİM’e olan ilginin yıllar içinde artış eğiliminde olduğunu da belirten Özen “2020 yılında 37 bin 138 olan poliçe sayısı, 2021 yılında %9,8 oranında artarak 40 bin 788’e, 2022 yılında ise % 19,2 artışla 48 bin 612 âdete ulaştı. TARSİM sigortasının yaygınlaşmasını sağlamak için, Devlet tarafından sigorta primlerinin %50’si karşılanıyor. Yani üreticimiz aslında sigorta yaptırdıklarında çıkan prim miktarının yarısını ödüyor. Biz tüm eğitimlerimizde bu bilinci sağlamak ve üreticimizi TARSİM’e yönlendirmek için çalışıyoruz, Devletimizde gereken desteği veriyor. Üreticilerimiz Tarım Sigortalarını yaptırmak için artık daha fazla beklememeliler. Onların emekleri bizim için çok önemli. Yaşanabilecek olumsuzluklarla emeklerinin zayi olmasını istemiyoruz” dedi.

TARSİM Neleri Kapsar?

TARSİM ile bitkisel üretim, örtü altı üretim, büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları hayat sigortası, su ürünleri hayvan hayat ve arıcılık sigortası olmak üzere bitkisel ve hayvansal üretim branşlarında sigorta yapılmaktadır.

Dolu, fırtına,  hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ve kara, hava, deniz taşıtının çarpması riskleri ile tarla ürünlerinde, sebzelerde ve çilek ürününde yaban domuzu zararı, pamuk ürününde hasat döneminde miktar kaybına yol açan yağmur zararı, ayçiçeği ürününde kuş zararı ek riskleri dolu paketi halinde verilmiştir. Ayrıca kar ağırlığı (ağaç ve fidanlarda) gibi doğal afetlerin yanı sıra yangın gibi doğal yoldan veya kaza ile oluşan durumlar, zararlılar ve hayvanlarda meydana gelebilen salgın hastalık ve zehirlenmeler sonucu oluşan zararlar TARSİM kapsamındadır. Bunun yanı sıra kuru tarım ürünlerinde (arpa, buğday, çavdar ve bakliyat) ilçe bazlı kuraklık verim sigortası yapılır. İsteğe bağlı ürüne ve üretim yapılan alanın koşullarına göre ek teminatlar talep edilebilir. Yaban domuzu, taşıt çarpması, don ve yağmur riskine bağlı ürün veriminde azalma, hayvanlarda hırsızlık ve terör riskleri gibi üreticinin isteğine göre kapsam genişlemesi yapılabilir. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı