Dünya Kemik İliği Bağışçıları Günü: Onlar Pelerinsiz Kahramanlar

Her yıl Eylül ayının üçüncü cumartesi günü gönüllü kemik iliği bağışçılarına teşekkür etmek amacıyla kutlanan Dünya Kök Hücre Bağışçıları Günü’nde olarak kutlanıyor. Kızılay ile Sağlık Bakanlığının birlikte yürüttüğü TÜRKÖK projesi ile 8 yıl içinde 15 bin eşleşme, 4 binden fazla başarılı nakil gerçekleştirildi. Tek umudu kök hücre bağışı olan hastalara yeni bir hayat veren tüm isimsiz kahramanlara teşekkür ediyoruz. 

 

T.C. Sağılık Bakanlığı ile 2013 yılında imzaladığı protokolle TÜRKÖK’ü kurarak kök hücre çalışmalarına başlayan Kızılay, yurt dışına olan bağımlılığı azaltarak ve hastaların yaşama şanslarını artırarak önemli bir adım attı. TÜRKÖK kurulana kadar aile dışı uygun bağışçı bulma şansı neredeyse yok denecek kadar azdı. Yapılan kök hücre nakillerinin neredeyse tamamı yurt dışından bulunan kök hücre bağışçıları ile gerçekleştiriliyordu. Yurt dışından kök hücre ürününün ülkemize gelmesi ise 6-12 ay arasında sürüyordu. TÜRKÖK’ün kurulmasıyla Kızılay o tarihten bu yana kök hücre bağışçı adaylarının kazanımını sağlıyor ve eşleşme/nakil süreçlerinin takibini yürütüyor. 

 

Bugüne Kadar 15 Bin Eşleşme ve 4 Bin Nakil Gerçekleştirildi

 

2014’te başlayan kök hücre bağışçısı kazanımı faaliyetleri sonucunda bugüne kadar kök hücre bağışçı adayı sayısı yaklaşık 850 bine ulaşırken 15 bin eşleşme gerçekleşti. İlik bekleyen 4 bin hastaya da nakil işlemi yapıldı. Sisteme kayıtlı kök hücre bağışçı adaylarının 58’i erkek, 42’si kadın bağışçılardan oluşuyor. Kök hücre bağışçı adaylarının 55’i 18-35 yaş aralığında bulunuyor. Ayrıca kök hücre bağışçı adaylarının 64’ü aynı zamanda kan bağışçısı. 

 

Kök Hücre Bağışı Hastalara Umut Oluyor

 

TÜRKÖK’ün hayata geçirilmesinin ardından kök hücre bağışçısı olan duyarlı vatandaşlardan 26 yaşındaki işitme engelli Erkan Tufan kök hücre bağışında bulunarak 2021’de bir kadın hastaya umut oldu. Yine 35 yaşındaki kök hücre bağışçısı Cihan Kaya, bağışta bulunduktan 4 ay sonra küçük bir kız çocuğuyla eşleşti. Kök hücre bağışçı adayı sayısı artsa da yeni bağışçı kazanımı ihtiyacı her yıl devam ediyor.

 

Kızılay ise kök hücre bağışında bulunarak hayat kurtarmak isteyen vatandaşlara en yakın Kızılay Kan Bağış Birimi veya mobil araçlarına başvurmaları çağrısında bulunarak nakil bekleyen binlerce hastanın hayalini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı