Ege Üniversitesinden paralimpik sporcuların beslenmelerine yönelik önemli proje

Toplumun her kesimine yönelik projeleriyle dikkat çeken Ege Üniversitesi, paralimpik sporculara yönelik projesiyle bir kez daha TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı. Yürütücülüğünü EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özge Küçükerdönmez’in yaptığı “Paralimpik Erkek Takım Sporcularında Günlük Enerji Dengesinin Saptanması ve Yeni Bir Bazal Metabolizma Hızı Denkleminin Geliştirilmesi” isimli proje, TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı Spor Araştırmaları Çağrısı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.  Proje ile erkek paralimpik takım sporcularında günlük enerji dengesinin belirlenmesi amaçlanıyor.

Proje ekibini tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak toplumun her kesimine yönelik önemli projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Alanlarında uzman akademisyenlerimiz tarafından hazırlanan projeler TÜBİTAK nezdinde kabul görmeye devam ediyor. Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim elemanlarımız tarafından hayata geçirilen ve erkek paralimpik takım sporcuların beslenme alışkanlarına yön verecek projemiz, sosyal sorumluluk açısından da son derece önem taşıyor. Projede yer alan hocalarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Enerji yetersizliği paralimpik sporcuların sağlığını tehdit ediyor”

Sporcuların performanslarını etkileyen en önemli bileşenlerden birisinin beslenme olduğunu söyleyen Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Reci Meseri, “Son dönemlerde paralimpik sporcular gündemde daha fazla yer almalarına karşın bu özel gruba özgü beslenme sorunları hala yeterince araştırılmamıştır. Enerji yetersizliği, sporcularda atletik performansın azalması, yaralanma riskinin artması, üreme sağlığında bozulma, kemik yoğunluğunda azalma, bağışıklık sisteminin baskılanması ve artmış kardiyovasküler risk gibi ciddi, kısa ve uzun vadeli olumsuz sağlık sonuçları ile ilişkilendirilmektedir. Enerji dengesi; enerji alımı ve enerji harcaması arasındaki dengedir. Enerji dengesinin saptanabilmesi için hem enerji alımının hem de enerji harcamasının bileşenlerinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gereklidir” diye konuştu.

Projenin amacını anlatan Doç. Dr. Özge Küçükerdönmez, “Bu projenin amacı, erkek paralimpik takım sporcularında günlük enerji dengesinin belirlenmesidir. Bu kapsamda enerjinin dengesinin alt bileşenleri ayrı ayrı incelenecek, bu sporculara özgü bir bazal metabolizma hızı (BMH) denklemi oluşturulacak, sporcuların egzersiz sırasında ve günün geri kalanında fiziksel aktivite ile besin tüketimlerine göre besinlerin termik etkisi için harcadıkları enerji belirlenecek ve günlük enerji alımı saptanarak enerji dengesi değerlendirilecektir. Proje kapsamında 40 sporcuya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Yürütücülüğünü Doç. Dr. Özge Küçükerdönmez’in yaptığı proje ekibinde Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim elemanları Doç. Dr. Reci Meseri, Dr. Öğr. Üyesi Murat Urhan, Öğr. Gör. Dr. Ezgi Karataş, Arş. Gör. Rana N. Akder ve Arş. Gör. Ceren Akanalçı’nın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi spor hekimi Uzm. Dr. Mesut Nalçakan yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı