Rekortmen yüzücüler Megisti Kaş Swim Race'te “Barış ve Dostluk" için kulaç atacak

Manş Denizini geçen en genç Türk sporcu Aysu Türkoğlu, 100 Metre Serbest 60-64 Yaş Dünya Rekoru Sahibi Ahmet Nakkaş, Ultra Maraton Yüzücü Bengisu Avcı ve Ironman Şampiyonu Sera Sayar Akdeniz’in sakin güzeli Kaş’ta buluşuyor.

 25 Haziran 2023

Her yıl milyonlarca turistin uğrak noktası olan, plajları, masmavi denizi, havası ve coğrafyasıyla herkesi kendine hayran bırakan “Akdeniz’in Sakin Güzeli Kaş”, bu yıl 17. kez Megisti Kaş Swim Race’te yüzlerce sporcuyu ağırlamaya hazırlanıyor. Ülkemizi dünyada gururla temsil eden birbirinden özel yüzücüler “Barış ve Dostluk” sloganıyla Kaş’tan Meis/Megisti Adası’na kulaç atacak.

Uluslararası Likya Kaş Kültür Sanat Festivali’nin kapanış etkinliği olan açık deniz yüzme yarışı Megisti Kaş Swim Race, rekortmen yüzücülere ev sahipliği yapacak. Spor dünyasına örnek olan hikayeleri, şampiyonlukları ve kırdığı rekorlarla adından tüm dünyada söz ettiren yüzücülerimiz, Kaş’ın cenneti andıran masmavi denizinde Meis/Megisti Adası’ndan Kaş’a ulaşmak için birbirleriyle mücadele edecek.

Manş Denizini geçen en genç Türk sporcu: Aysu Türkoğlu

Bu yıl 17.’si düzenlenecek olan Megisti Kaş Swim Race’te gözler Aysu Türkoğlu’nun üzerinde olacak.  Henüz 22 yaşında olmasına rağmen katıldığı yarışlarda gösterdiği performanslarla ve kırdığı rekorlarla şimdiden en iyiler arasında gösterilen genç sporcu, Megisti Kaş Swim Race’te mücadele edecek isimlerden biri olacak. Bodrum’da doğan Aysu Türkoğlu, yüzmeye ablasını görüp merak saldı. Birçok açık su yarışmasında birincilik ve derece elde eden Türkoğlu, 2017 Megisti Kaş Swim Yüzme Yarışı’nda 7.5 kilometre kadınlar klasmanını birinci bitirdi. Başarılı sporcu, bir açık su yarışının ödül törenindeyken tarihi Manş Denizi’ni geçme kararını aldı. O andan sonra sadece Manş Denizini geçmeye odaklanan Aysu Türkoğlu, 29 Temmuz 2022’de İngiltere ile Fransa arasında bulunan Manş Denizini 16 saat 28 dakika ve 60 kilometre yüzerek geçen en genç Türk sporcu oldu.

Onlarca rekorun sahibi: Ahmet Nakkaş

Kaş bölgesinin doğal ve kültürel özeliklerini tanıtmak amacıyla düzenlenen Megisti Kaş Swim Race, 25 Haziran’da bir başka dünya şampiyonunu daha ağırlayacak. Ülkemizde su sporlarının gelişmesinde ve tanıtımda büyük paya sahip olan, onlarca rekorun sahibi milli sporcumuz Ahmet Nakkaş, Megisti Kaş Swim Race’te yerini alacak isimlerden biri olacak. Türk sporunun iz bırakan isimlerinden Cumhuriyetimizin ilk açık su yüzücüsü merhum Nejat Akkaş’ın oğlu olan Ahmet Nakkaş, babasının izinden giderek Türk bayrağını uluslararası organizasyonlarda gururla temsil etti. Spor dünyası için oldukça önemli olan Nakkaş soy ismi Türk sporunda kırılan rekorlarla anılıyor. 1962 yılında dünyaya gözlerini açan Ahmet Nakkaş, aile geleneği olarak yüzmeye çok erken yaşlarda başladı. Marmara Üniversitesi Uluslararası İşletme bölümünü bitirdikten sonra ABD’de eğitimini tamamladı. 36 yaşına kadar aktif spor hayatına devam eden Şampiyon Nakkaş, babasıyla daha fazla vakit geçirmek için açık sulara geri döndü. Sportif kariyeri boyunca birçok şampiyonluk kazanan Ahmet Nakkaş’ın bir de dünya rekoru bulunuyor.

Manş Denizinde tarih yazan Türk kadını: Bengisu Avcı

Türk kadınının gücünü tüm dünyaya gösteren Bengisu Avcı, 25 Haziran’da gerçekleşecek Megisti Kaş Swim Race’te yerini alacak isimlerden biri. Çocuk yaşlardan itibaren tutkuyla bağladığı yüzme sporunda Açık Su Milli Takımı’na kadar yükselen Bengisu Avcı, şimdiden adını tarihe yazdırmayı başardı. 27 yaşındaki milli yüzücü, 2018 yılında İngiltere ve Fransa’yı ayıran Manş Denizini 11 saat 29 dakikada geçerek Manş Denizini en hızlı geçen Türk kadını oldu. Çocuk yaştan itibaren dev dalgalarla mücadele eden Bengisu, ülkemizi milli takım forması ile de defalarca temsil etti. Bengisu Avcı’nın en büyük hedefi ise Oceans 7 olarak bilinen okyanuslardaki en zorlu 7 kanalı yüzerek geçmek. Hayalinin peşinden emin adımlarla ilerleyen Bengisu Avcı, ABD’de Catalina Adası ve Los Angeles’i bağlayan 34 kilometrelik Catalina Kanalı’nı yaklaşık 12 saatte tamamlayarak bayrağımızı bir kez daha açtı. Catalina Kanalı’nı bugüne kadar ülkemizden yalnızca 3 erkek sporcu geçebilirken, Bengisu büyük dalgalara, sis ve tehlikeli gece şartlarına karşı göğüs gererek kanalı geçen ilk Türk kadını oldu.

İlk Türk Kadın Ironman Şampiyonu: Sera Sayar

Ironman’i dört kez kazanan Sera Sayar, “Her yarış yeni bir hedefle sonlanıyor.” mottosuyla 25 Haziran’da Megisti Kaş Swim Yüzme Yarışı’nda yerini alacak. 7 yaşından beri yüzen Sayar, barış ve dostluk için Kaş’ta kulaç atacak. Spor hayatına İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’nde başlayan Sera, 11 yıllık eğitim süreci boyunca çeşitli yarışmalara katıldı. Sırtüstü yüzme branşında 4 yıl üst üste şampiyon olan Sayar, 2005 yılında 100 metre sırtüstünde Türkiye Rekoru’nu kırdı. 4 sene boyunca Milli Takım’da yer aldıktan sonra üniversite de koşuya başladı. 2015 İstanbul Vodafone Maratonun birincisi Sera, Ironman 70.3 yarışında genel sıralamada şampiyon olan ilk Türk Kadın oldu. Sera Sayar katıldığı yarışmalarda kazandığı çeşitli birinciliklerle kendini “Demir Kadın” olarak adlandırıyor. Sera Sayar’ı diğer sporculardan ayıran özelliklerden biri kurumsal hayatta çalışan bir beyaz yakalı olması. Sabah sporunun ardından işe koyulan Sera, mesai bitiminin ardından tekrar spor hayatına geri dönüyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı