Güvenli tatil için siber güvenlik rehberi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatilciler ve otel sahipleri siber güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kalıyor. Tatilciler seyahat planlarını yaparken, otel sahipleri de müşterilerinin kişisel ve finansal bilgilerini korumak için önlemler almaya başlıyor. Otel rezervasyon sistemlerine saldırı düzenleyen siber suçlular, tatilcilerin hassas bilgilerini ele geçirmeyi hedefliyor. Bu nedenle otel rezervasyonu yaparken güvenli internet bağlantısı kullanmak ve sadece güvenilir web sitelerini tercih etmek önem kazanıyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, seyahat öncesinde ve seyahat sırasında güvende kalmak için alınması gereken önlemleri sıralıyor. 

 

Yaz ayları, tatilcilerin güneşin tadını çıkarmak, dinlenmek ve yeni yerler keşfetmek için tercih ettikleri dönemlerin başında geliyor. Güvenlik endişeleriyle başa çıkmaya çalışmak ise tatil keyfini olumsuz etkileyebiliyor. Tatilde de dijital dünyayla iç içe olan kullanıcıların hazırlıklı ve eğitimli olması gerekiyor. Bu noktada tatilcilerin ve otel sahiplerinin, siber güvenlik tehditlerine karşı bilinçli olması ve gerekli önlemleri alması önem kazanıyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, seyahat öncesinde ve seyahat sırasında güvende kalmak için alınması gereken önlemleri sıralıyor. 

 

Seyahat Öncesinde: 

1. Cihazlarınızı güncelleyin. Siber güvenliğinizi korumanın en basit ve etkili yollarından biri, cihazlarınızı sürekli olarak güncellemektir. Bu güncellemeler sadece yeni özellikler içermekle kalmaz, aynı zamanda güvenlik açıklarını da düzeltir ve sizi korur.

2. Parolalarla cihazlarınızı koruyun.  Akıllı telefonunuzun kilit ekranını korurken her zaman en az 6 rakamdan oluşan güçlü bir parola veya en az 1 dönüş yönü olan kaydırma deseni oluşturun. Dizüstü bilgisayarlarda, büyük ve küçük harfler, özel karakterler ve rakamlar dahil olmak üzere en az 8 karakterlik bir şifre veya kelime öbeği kullanın.  

3. Cihazınızı belirli bir süre sonra kilitlenecek şekilde ayarlayın. Parolayı veya kaydırma desenini oluşturduktan sonra, belirli bir süre işlem yapılmadığında erişim kodunu soran otomatik bir cihaz kilidi ayarlamanız gerekir. Bu önlem, yanlışlıkla kilidi açık bıraksanız bile bir suçlunun cihazınıza girmesini önleyecektir.

4. Seyahatinizi güvenilir sitelerden ayırtın. Seyahatinizi planlarken, ulaşım ve konaklama rezervasyonları yaparken, bu işlemleri güvenilir, bilinen işletmelerle tamamlamanız önemlidir. Mümkünse aşina olmadığınız ancak rezervasyonunuz için kullanmayı düşündüğünüz bir sitenin incelemelerini ve itibarını iki kez kontrol edin. Saygın sitelere bağlı kalarak, verileriniz ve işlemleriniz için daha yüksek bir güvenlik standardı garanti etmek önemli.

 

Seyahat Sırasında:

1. Cihazlarınızı takip edin. Cihazlarınızın kendisi kadar, o cihaz tarafından erişilebilen hassas bilgileriniz de oldukça değerlidir. Cihazlarınızı yakınınızda tuttuğunuzdan veya kullanılmadıklarında güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olun. Akıllı telefonlardan tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara kadar mobil cihazların çalınması çok yaygındır ve eğlenceli bir seyahati büyük ölçüde riske atabilir.

2. Halka açık Wi-Fi ağlarındaki etkinliğinizi sınırlayın. Kimlik bilgileri veya oturum açma gerektirmeyen halka açık Wi-Fi sistemleri şifreleme ile korunmadığından bilgileriniz risk altında olabilir. Herkese açık otel ağlarında kişisel hesaplarınızda işlem yapmaktan kaçının. Kişisel hesaplarınıza giriş yaparken telefon operatörünüzün internet bağlantısını kullanın veya telefonunuzu kişisel bir hotspot olarak kullanın. Seyahatiniz sırasında kablosuz bir ağa bağlanmadan önce cihazınızın sizden izin isteyecek şekilde ayarlandığından emin olun. Bir otel veya kuruluşun kablosuz ağını kullanmayı düşünüyorsanız, personelden biriyle hangi ağın doğru olduğunu doğrulayın.

3. Sosyal medyada aşırı paylaşım yapmayın. Suçlular sosyal medya içeriklerine bakarak uzakta olduğunuzu anlayabilir ve evinizden hırsızlık yapmaya kalkışabilir. Ayrıca seyahatinizde nerede olduğunuzla ilgili çok fazla ayrıntı paylaşırsanız, bazı dolandırıcılar çeşitli dolandırıcılık taktikleriyle aileniz ve arkadaşlarınızla iletişime geçmeye çalışabilir. Sosyal medya hesaplarınızı yalnızca arkadaşlarınızın gönderilerinizi ve içeriklerinizi görüntülemesine izin verecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Güvenli sosyal medya kullanımı için gizlilik oldukça önemli.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı