Hewlett Packard Enterprise Geniş Dil Modelleri için Yapay Zeka Bulutunu Tanıttı

Hewlett Packard Enterprise, HPE GreenLake portföyünü genişleterek, yeni girişimlerden Fortune 500 şirketlerine kadar tüm kuruluşların çok kiracılı süper bilgi işlem bulut hizmeti üzerinden isteğe bağlı olarak erişebilecekleri geniş dil modelleri sunmak üzere yapay zeka bulut pazarına girdiğini duyurdu.

HPE GreenLake for Large Language Models (LLMs)‘in piyasaya sürülmesiyle işletmeler, HPE’nin yapay zeka yazılımıyla pazar lideri süper bilgisayarlarını birleştiren sürdürülebilir süper bilgi işlem platformunu kullanarak, büyük ölçekli yapay zekayı özel olarak eğitebilecek, ayarlayabilecek ve yaygınlaştırabilecek. HPE’nin partneri Alman yapay zeka girişimi Aleph Alpha ile ortaklaşa sunulacak olan HPE GreenLake for LLMs, müşterilerinin metin ve görüntü işlemesi ile analiz gerektiren kullanım ihtiyaçlarını güçlendirmek için sahada kanıtlanmış ve kullanıma hazır bir LLM sağlayacak.

HPE GreenLake for LLMs, HPE’nin gelecekte başlatmayı planladığı bir dizi sektör ve alana özgü yapay zeka uygulamalarının ilkini simgeliyor. Bu uygulamalar iklim modelleme, sağlık ve yaşam bilimleri, finansal hizmetler, üretim ve ulaşım gibi alanları destekleyecek.                                                                  

Yapay zekada web, mobil ve bulut kadar dönüşümsel etkiye sebep olacak yeni nesil bir pazar değişimiyle karşı karşıya olduğumuzu ifade eden HPE Başkanı ve CEO’su Antonio Neri, şunları söyledi: “HPE, bir zamanlar iyi finanse edilen devlet laboratuvarlarının ve küresel bulut devlerinin alanı olan yapay zekayı, HPE’nin kanıtlanmış, sürdürülebilir süper bilgisayarlarında çalışan geniş dil modellerinden başlayarak bir dizi yapay zeka uygulaması eşliğinde herkes için erişilebilir hale getiriyor. Artık kuruluşlar, ihtiyaç duydukları modelleri ölçekli ve sorumlu bir şekilde eğiten, ayarlayan ve yaygınlaştıran, isteğe bağlı bulut hizmetimizle inovasyonu teşvik etmek, pazarı değiştirmek ve yeni atılımlar gerçekleştirmek üzere yapay zekayı benimseyebilecekler.”

HPE, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Frontier ile yapay zeka için benzeri görülmemiş düzeyde performans ve ölçek sağlamak üzere süper bilgisayar alanında küresel liderliğini kanıtladı. Buna exascale hız bariyerini aşmak da dahil.  

Birden fazla iş yükünü paralel olarak çalıştıran genel amaçlı bulut tekliflerinin aksine HPE GreenLake for LLMs, tek bir büyük ölçekli yapay zeka eğitimi ve simülasyon iş yükünü tam bilgi işlem kapasitesiyle çalıştırmak için benzersiz bir şekilde tasarlanmış yapay zekaya özgü mimari üzerinde çalışıyor. Teklif aynı anda yüzlerce veya binlerce CPU veya GPU üzerinde yapay zeka ve HPC iş yüklerini destekliyor. Bu özellik yapay zekayı eğitmek ve daha doğru modeller oluşturmak için önemli ölçüde daha etkili, güvenilir ve verimli modeller ortaya koyarken, işletmelerin sorunları daha hızlı çözmek adına POC’den üretime giden yolculuklarını hızlandırmalarına olanak tanıyor.

Bir dizi yapay zeka uygulamasının ilki olan HPE GreenLake for LLMs ile tanışın

HPE GreenLake for LLMs, Aleph Alpha’nın İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dahil olmak üzere birden fazla dilde sunulan önceden eğitilmiş büyük dil modeli Luminous erişimini de içerecek. Luminous, müşterilerin kendi verilerinden yararlanmalarına, özelleştirilmiş modelleri eğitmelerine ve ince ayar yapmalarına, kendi özel bilgilerine dayalı gerçek zamanlı içgörüler elde etmelerine olanak tanıyor.

Bu hizmet, işletmelere çeşitli yapay zeka uygulamaları oluşturarak iş akışlarına entegre etme imkanı sunarken, iş ve araştırma odaklı değerin kilidini açmaları için ihtiyaç duydukları gücü sağlayacak.

Aleph Alpha’nın kurucusu ve CEO’su Jonas Andrulis, şunları söyledi: “HPE’nin süper bilgisayarlarını ve yapay zeka yazılımını kullanarak bankalar, hastaneler ve hukuk büroları gibi kritik işletmelerin karar verme sürecini hızlandırmak, zamandan ve kaynaktan tasarruf etmelerini sağlamak için dijital asistan olarak kullanabilecekleri geniş dil modeli Luminous’u verimli ve hızlı bir şekilde eğittik. HPE GreenLake for Large Language Models’in lansman ortağı olmaktan gurur duyuyoruz. Luminous’u buluta genişletmek, iş ve araştırma girişimleri için yeni uygulamaları destekleyerek müşterilerimize hizmet olarak sunmak üzere HPE ile iş birliğimizi genişletmeyi dört gözle bekliyoruz.” 

HPE yapay zeka eğitimi, ayarlaması ve yaygınlaştırması için süper bilgisayar ölçeğinde güç sağlıyor

Dünyanın en güçlü ve sürdürülebilir süper bilgisayarları olan HPE Cray XD üzerinde çalışan HPE GreenLake for LLMs, talep üzerine sunularak müşterilerin maliyetli, karmaşık ve özel uzmanlık gerektiren kendi süper bilgisayarlarını satın alma ve yönetme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Teklif, kod geliştirme, taşıma, hata ayıklama ve ince ayar için eksiksiz bir araç seti ile HPC ve AI uygulamalarını optimize etmek üzere tam entegre bir yazılım paketi olan HPE Cray Programlama Ortamından yararlanıyor.

Bunun yanı sıra kurgulanan süper bilgi işlem platformu, HPE yapay zeka/makine öğrenmesi yazılımlarına da destek sağlıyor. Bunlar arasında büyük ölçekli modelleri hızla eğiten HPE Machine Learning Development Environment ve güvenilir ve doğru modeller oluşturmak üzere verileri tekrarlanabilir yapay zeka yetenekleriyle entegre etmek, izlemek ve denetlemek için kullanılan HPE Machine Learning Data Management Software yer alıyor.

HPE GreenLake for LLMs sürdürülebilir altyapı üzerinde çalışıyor

HPE, müşterileri için sürdürülebilir bilgi işlem sunmaya dair kararlılığını ortaya koyuyor. HPE GreenLake for LLMs, Kuzey Amerika’daki QScale  gibi ortak barındırma tesislerinde çalışacak ve neredeyse yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle süper bilgi işlem ölçeğini ve kapasitesini desteklemek için amaca yönelik tasarım sunan ilk bölge olacak.1

Bulunabilirlik

HPE, HPE GreenLake for LLMs için şu an ek siparişleri kabul ediyor ve Kuzey Amerika’dan başlayarak 2023 takvim yılının sonuna kadar yaygınlığın artmasını bekliyor. Hizmetin Avrupa’ya önümüzdeki yılın başlarında gelmesi planlanıyor.

HPE Services, yapay zeka girişimleri için strateji ve tasarım, operasyonlar ve yönetimi kapsayan kapsamlı bir hizmet portföyü sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı