Türkiye'deki BT Liderlerinin %40'ı Dijital Altyapılarının Arzu Edilen Yapay Zekâ Teknolojisini Barındırmaya Hazır Olduğundan Şüphe Ediyor

Dünyanın dijital altyapı sağlayıcısı Equinix, teknoloji karar vericileri ile görüşerek hazırladığı Equinix 2023 Küresel Teknoloji Trendleri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçları; Türkiye’deki işletmelerin %93’ünün yapay zekâdan faydalanmayı sürdürdüğünü ve yapay zekâyı destekleyecek altyapıyı oluşturmanın bir öncelik olmaya devam ettiğini gösteriyor.

  Equinix 2023 Küresel Teknoloji Trendleri Araştırması’na göre Türkiye’deki 10 BT liderinden dördü (%40), mevcut BT altyapılarının, sektörler arasında yaygın olarak benimsenmesine rağmen yapay zeka (AI) teknolojisinin taleplerine tam olarak hazır olmadığına inanıyor. BT liderlerinin şirketlerindeki yapay zekâ gelişmeleriyle ilgili sorulara verdiği yanıtları inceleyen araştırma, teknolojinin hem işletmeden işletmeye hem de işletmeden tüketiciye sektörlerdeki uygulamalarda hızla yayıldığı bir yıllık önemli yapay zekâ atılımlarının ardından gerçekleştirildi.

 

Equinix Türkiye Genel Müdürü Aslıhan Güreşcier, araştırmaya ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Türkiye ve dünya çapındaki teknoloji liderleri, yapay zekânın işletmelerine entegrasyonunu hızlandırıyor. Yapay zekâ, artık modern bir kuruluşa güç veren akıllı ve otonom sistemleri etkinleştirmek için giderek daha kritik bir yetkinlik haline geliyor. Araştırmaya göre Türkiye’deki kuruluşlar en çok e-ticaret (%95) alanında yapay zekâyı kullanıyor ya da kullanmayı planlıyor. E-ticaretin ardından ise siber güvenlik (%94) ve BT operasyonları (%93) geliyor. Günümüzde yapay zekâ kullanımını en üst düzeye çıkaramayan işletmeler rekabette geride kalma ihtimaliyle yüzleşirken, bu teknolojiyi en üst düzeyde kullanabilen kuruluşlar daha sürdürülebilir bir dijital gelecek çabaları sayesinde daha hızlı inovasyon yapabilecekler.”

 

Yapılan araştırma, yapay zekâ kullanımının tüm endüstri sektörlerinde artışta olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye’den ankete katılan 100 BT karar vericisinin %93’ü, yapay zekânın avantajlarından yararlanmak istediğini ve yapay zekâyı birden çok temel işlevde kullandığını veya kullanmayı planladığını belirtti. Dünya çapında ankete katılan 2.900 BT karar vericisinin görüşleri ile aynı oran globalde %85’te kaldı. 

 

Doğru yapay zekâ modellerinin başarılı bir şekilde geliştirilmesinin, birden çok buluta ve veri aracısına yayılabilen hem dahili hem de harici veri kaynaklarına güvenli ve yüksek hızlı erişime bağlı olduğunu belirten Equinix Kıdemli Teknoloji Uzmanı Kaladhar Voruganti, “Örneğin, kuruluşlar kendi özel üretken yapay zekâ çözümlerini oluşturmaya başlarken, gizli verilerini harici veri kaynaklarına ve yapay zekâ modellerine yüksek hızlı erişimle özel ve güvenli bir yerde işlemek isteyebilirler. Ayrıca uçta daha fazla verinin üretildiği bir döneme giriyoruz. Bu nedenle, yapay zekâ işlemenin performans, gizlilik ve maliyet nedenleriyle uca taşınması gerekir. Bu gereksinimleri karşılamak için teknoloji liderleri, yapay zekâ model eğitiminin ve model çıkarımının farklı konumlarda gerçekleşebileceği hibrit çözümler uygulayabilir. Nihayetinde işletmeler, ölçeklenebilir yapay zekâ çözümleri oluşturmak için BT çerçevelerinin, büyük ve çeşitli veri kümelerinin gerekli veri alımını, paylaşımını, depolanmasını ve işlenmesini sağlayıp sağlayamayacağını sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak değerlendirmelidir” dedi.

 

Harrison.ai’nin CEO’su ve Kurucu Ortağı Aengus Tran ise karmaşık yapay zekâ stratejilerini uygulama konusundaki görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Dünyanın dört bir yanındaki klinisyenler için yapay zekâ çözümleri oluştururken, bilgi işlem ve veri depolama platformlarımızın güvenli bir şekilde barındırılması en yüksek teknik önceliğimiz. Üzerinde eğittiğimiz ve yapay zekâ çözümlerimizi geliştirdiğimiz oldukça büyük veri kümelerini taşımak adına gereken şekilde hibrit bulut modellerini etkinleştirmek için son derece hızlı ve doğrudan bir bağlantıya güveniyoruz. Bu dijital altyapı, tıbbi görüntüleme çözümlerinden, daha fazla veri ve işleme gerektiren yeni yapay zekâ sağlık hizmetleri çözümlerine kadar daha birçok büyük sağlık hizmeti sorunlarının üstesinden gelmemizi sağlıyor ve ayrıca küresel sağlık hizmeti standardını iyileştirmeye ve günde bir milyon yaşamı etkileme vizyonumuzu gerçekleştirmeye yardımcı oluyor.”

EMEA’daki BT liderlerinin, altyapılarının yapay zekanın ihtiyaçlarını karşılama yeteneği konusundaki yanıtları Asya-Pasifik (%44) ve Amerika’daki (%32) BT liderlerinin yanıtlarıyla karşılaştırıldığında %49 ile EMEA bu konuda en fazla belirsizliğe sahip bölge oldu. Aynı oran, Türkiye’de ise %40 olarak sonuçlandı.

Yapılan araştırmada, dijital altyapı güncellemelerine ek olarak, globalde BT ekiplerini büyütenlerin veya büyütmeyi planlayanların %37’sinin, Türkiye’de ise %43’ünün yapay zekâ ve makine öğrenimi uzmanlığı aradığı ortaya çıktı. Böylece, BT ekiplerinin dijital altyapının dağıtımını optimize etmesini sağlamak için duyulan eğitim ve iş birliği ihtiyacı da öne çıkmış oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı