Bayilerin finansman ihtiyacına Figopara ve Kredim'den yenilikçi çözüm

Yeni nesil alacak finansmanı platformu Figopara, Param bünyesindeki şirketlerden TURK Finansman A.Ş markası olan Kredim ile bayilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için iş birliği yaptı. Kredim’in şirketlere yönelik geliştirdiği “Şimdi Al, Sonra Öde” modeli olan Kredim Business uygulaması, Figopara’nın altyapısıyla entegre edilerek ana firma ile bayi arasındaki ürün tedarik ve ödeme süreçlerine finansal çözüm sağlıyor.

Tedarikçi finansmanına aracılık etmenin yanında geliştirdiği çözümlerle KOBİ’lerin, işletmelerin hızlı, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasını sağlayan Figopara ile Param bünyesinde bulunan TURK Finansman AŞ’nin bir markası olan Kredim, bayilerin finansman ihtiyaçlarına çözüm olabilecek bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında Figopara, ana firma bayilerinin ticari faaliyetlerini değerlendirerek bayi özelinde puanlama oluşturup, puana göre de özel limit sunuyor. Kredim Business altyapısı ile entegre çalışan sistem sayesinde bayiler, kendileri adına oluşan hesapla ana firmadan ürün alımları için finansmana erişiyor. Bu iş birliği ana satıcı ile bayi ve alt bayilerin, ürün alma ve ödeme süreçlerinde yepyeni bir dönem başlatıyor. 

“Ticaret dünyasındaki nakit akışı ve ürün tedarik sorununu ortadan kaldıracak”

Kuruldukları günden bu yana şirketlerin nakit akışını kolaylaştırmak, hızlandırmak ve ihtiyaç duydukları finansmana aracılık etme stratejisiyle hareket ettiklerini belirten Figopara Kurucu Ortağı Bulut Arukel, yeni iş birliğinin de bu yaklaşımın bir sonucu olduğunu söyledi. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da şirketler açısından en önemli konunun sağlıklı bir nakit akışı olduğunu ifade eden Arukel, bayilerle finansal kuruluşları aynı platformda buluşturan çözümlerinin piyasada büyük ilgi gördüğünü kaydetti. Figopara olarak farklı çözümler ve yeni finansal kaynak oluşturmaya odaklandıklarını vurgulayan Arukel, Kredim Business uygulamasıyla yapılan entegrasyon sonrasında hayata geçirilen bayi finansmanı çözümünün de ticaret dünyasında yaşanan nakit akışı ve ürün tedarik sorununu ortadan kaldıracağına dikkat çekti. 

Şirketlerin ürün alması da satması da artık daha kolay 

Bayi ve alt bayi modeliyle çalışan şirketlerle yapılan anlaşmalar çerçevesinde yeni çözümün kullanıma başlandığını belirten Arukel, sistemin işleyişi hakkında şu bilgileri verdi: “Ana satıcı şirketlerle yaptığımız protokolün ardından bu şirketin tüm bayi ve alt bayilerinin mali durumunu, alacak ve vereceklerini analiz ediyoruz. Zaten hâlihazırda bu işi yapan bir çözümümüz var. Finansman çözümünü genişletmek için de Kredim ile iş birliği yaptık. Çözüm kapsamında Figopara olarak bayinin ticaretini puanlıyoruz. Kredim de bu puanlama eşliğinde belirlenen limiti ilgili bayiye tanımlıyor. Bayi de alım yaptığı ana satıcı ya da ana bayiye ödemesini bu limitle yapıyor. Böylece hem satıcı tahsilat sorunuyla uğraşmıyor hem de bayi ödeme sıkıntısı çekmeden ürünü alıp rafına koyabiliyor, aynı zamanda ödemeyi belirlediği vadede gerçekleştiriyor. Bu sistemin bir diğer artısı da ana şirket ve bayi arasındaki teminat sorununu ortadan kaldırması. Bilindiği gibi ana satıcılar alacaklarını garanti altına almak için özellikle vadeli satışlarda bayilerinden teminat istiyor. Artık böyle bir uygulamaya gerek kalmayacak.”

“Kredim Business modeli ile ticaretin sürdürülebilir olmasına destek oluyoruz”

Kredim Genel Müdürü Semra Demircioğlu, yapılan iş birliği hakkında şunları söyledi: “Yenilikçi finansman modelimiz Kredim’i, firmaların ticaretini sürdürmelerine destek olmak için sunuyoruz. Son kullanıcılar için oluşturduğumuz çözümleri, Figopara ile yapılan çalışmalar sonrasında, Kredim Business finansman modeli ile işletmelere de açıyoruz. İş birliği kapsamında finansman talebinde bulunan kurumlar, Figopara puanlama sistemi ve Kredim Business skorlama altyapısında gerçekleşen kolay ve hızlı değerlendirme sonrasında finansmana ulaşabiliyor. Sağlanan finansmanın kullanımı özellikle bayi altyapısı olan kurumların talebine göre, Kredim Business’ın sektör ve marka tanımlama esnekliği sayesinde sadece tanımlı sektör veya iş yerlerinde kapalı devre kullandırılabiliyor. İlerleyen dönemlerde bayilerin diğer finansman ihtiyaçlarına da çözüm sağlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Figopara iş birliği ile sunduğumuz finansman çözümlerimiz, firmaların sürdürülebilir ticaretine destek, ülke ekonomisine de dolaylı katkı sağlıyor.”

Kredim Business fintek alanındaki uzmanlığını tüm paydaşlara açıyor

Herkes için her yerde hayatı finansal teknolojilerle kolaylaştıran sektör lideri Param, Kredim ile dünyada trend olan “Şimdi Al, Sonra Öde” modelini Türkiye’ye taşıyan ilk marka oldu. Kredim Business finansman modeli ise kurumlara, işlerini büyütmeleri için çözüm oluyor. Figopara ile yapılan iş birliği kapsamında ilk aşamada, alt bayilerin ana firmalarından ürün tedarik sürecine kapalı devre ödeme finansmanı çözümü sağlanacak. Devam eden süreçte bayilerin farklı tedarik ihtiyaçları da anlaşmalı markalardan sağlanabilecek. Bu model sayesinde ana firmalar, bayilerinden tahsilatlarını hemen yapabilecek ve nakit akışıyla tedarik zinciri süreçlerini ilerletebilecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı