Borusan EnBW Enerji, yenilenebilir enerji sektöründeki kadın istihdamının artırılmasını desteklemeye devam ediyor

Borusan Grubu şirketlerinden Borusan EnBW Enerji, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak amacıyla başladığı Kız Öğrencilerin Enerjisi Yeşil Yakanın Yeni Gücü projesinin ikinci dönemini tamamladı. Borusan EnBW Enerji, programla birlikte Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okuyan 15-18 yaş arasındaki kız öğrencilerin ‘Yenilenebilir Enerji’ sektörüne ilgisini artırmak ve onlara liderlik eğitimi ve mentorluk desteği sunarak kariyer yolunda desteklemeyi amaçlıyor.

 Borusan EnBW Enerji, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak için çeşitlilik ve kapsayıcılık projelerine devam ediyor. Sektörün artan istihdam ihtiyacını karşılarken aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyecek bir alternatif oluşturulması amacıyla geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Kız Öğrencilerin Enerjisi Yeşil Yakanın Yeni Gücü projesinin 2. fazını tamamlayan Borusan EnBW Enerji, Aydın Efeler Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Tekirdağ Çerkezköy Halit Narin Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kız Öğrencilerin Enerjisi Yeşil Yakanın Yeni Gücü projesi farkındalık, gelişim desteği ve sektörde tutundurma desteklerini içeren 3 ana aşamadan oluşuyor. Farkındalık aşamasında iklim ve enerji krizi, sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji gibi temel kavramlar aktarılırken, sektörün sunduğu iş olanakları tanıtılıyor. Farkındalık aşamasında yenilenebilir enerji tesis saha gezileriyle öğrenciler, özellikle işletme ve bakım teknisyeni rollerinin çalışma düzenini yerinde gözlemleme fırsatı buluyor. 2022 yılında İzmir Fuatres Rüzgar Enerji Santrali gezisi Aydın Efeler Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile gerçekleştirilen saha gezisi 2023’te Tekirdağ Çerkezköy Halit Narin Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile Kırklareli Kıyıköy Rüzgar Enerji Santrali’ne yapıldı.

 

Projenin ikinci aşamasında ise eğitimin yanında gençlerin hem teknik hem sosyal becerilerini geliştirecekleri programlara odaklanan Borusan EnBW Enerji, sektördeki kavramları sadece teorik değil aynı zamanda deneyimleyerek öğrenebilecekleri bir alan yaratmayı ve gençleri bu yolculukta liderlik eğitimleri ve mentorlukla desteklemeyi amaçlıyor.

Program ile 2022-2023 eğitim öğretim döneminde öğrenciler, kişisel liderlik eğitimleri ve mentorluk süreci ile farkındalıklarını güçlendirirken sektöre dair bilgileri ilk ağızdan deneyimleme ve rol modelleri dinleme şansı elde ettiler. Meslek liseleri ve birçok proje geliştirmiş konusunda uzmanlar ile iş birliği yapılarak tasarlanan programda öğrencilere kaygı ve stres yönetimi (afetler ve sınav stresi), değerler, iletişim, özgeçmiş hazırlama gibi konularda destek verecek eğitimler verildi. Borusan EnBW Enerji çalışanları da program içerisinde aktif rol alarak, mentorluk sürecinde bilgi ve deneyimlerini lisedeki kız öğrenciler ile paylaştılar, yenilenebilir enerji sektöründeki kariyer hedeflerine ilham oldular. 

Borusan EnBW Enerji, programı her sene tekrarlayarak staj, burs ve istihdam olanaklarıyla da mezun olan kız öğrencilerin sektörde kalmasını teşvik ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı